Expoziţie la Galeriile de Artă cu lucrările realizate în cadrul Şcolii de Vară “Tabăra Stejarul”

Primăria Municipiului Giurgiu organizează în perioada 24 martie – 6 aprilie 2014, la Galeriile de Artă „Silvia Grosu Jelescu” de lângă Turnul cu Ceas, o expoziţie cuprinzând lucrările studenţilor arhitecţi de la Universitatea de Arhitectură şi Urbanism Ion Mincu Bucureşti, realizate în cadrul Şcolii de vară „Conversie Centru Social Sustenabil Stejarul”, din august 2014.
Obiectivul general al proiectului a constat în diminuarea numărului de vârstnici aflaţi în situaţii de criză şi a „bătrânilor străzii” prin realizarea unui centru de îngrijire care să asigure condiţii decente de trai pentru cel puţin 50 de persoane vârstnice. Şcoala de Vară a fost coordonată de arh. Anne Marie Gacichevici, arhitect şef în cadrul Primăriei Municipiului Giurgiu, în colaborare cu îndrumătorii proiectelor de arhitectură conf. dr. arh. Elena-Codina Duşoiu, lector dr. arh. Tana Lascu, asist. drd. arh. Raluca Boroş şi asist. drd. arh. Daniel Armenciu.
Expoziţia va avea şi o zonă dedicată Cetăţii din Insulă, în care vor fi expuse o machetă a cetăţii aparţinând muzeului Şcolii Gimnaziale nr. 4 „Mihai Eminescu”, colecţia arheologică a muzeului şcolar pe tematică medievală, ce cuprinde piese descoperite pe parcursul şantierului, scurt istoric al evoluţiei cetăţii, cu fotografii din timpul şantierului arheologic, precum şi o introducere într-o viitoare temă legată de conservarea, protejarea, restaurarea şi valorificarea acestui monument de importanţă naţională.
Expoziţia va fi vernisată luni, 24 martie, ora 13,00, şi va fi deschisă publicului în perioada specificată între orele 8,00 – 20,00.

Ultima modificare: 21.03.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Municipalitatea a dat startul curăţeniei de primăvară